Nowy Arcybiskup Łódzki

Nominacja dla nowego metropolity została ogłoszona w samo południe, podczas święta Podwyższenia Krzyża Świętego w łódzkiej archikatedrze.

Jak mówił biskup Marek Marczak, administrator Archidiecezji Łódzkiej, na nowego pasterza łodzianie czekali blisko dziewięć miesięcy. – Odkąd 18 stycznia odbył się ingres księdza abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej, gorliwie modliliśmy się o nowego pasterza naszego kościoła – mówił. – Dziś Ociec Święty Franciszek mianował nowym metropolitą biskupa Grzegorza Rysia. Informacja o dacie ingresu nowego łódzkiego metropolity zostanie podana w najbliższym czasie – wyjaśnia bp Marczak.

Jak dodał, bp Ryś jest szeroko znany nie tylko w środowisku katolików. – Jest zaangażowany w dialog między chrześcijanami a Żydami i muzułmanami. Do tego, warto pamiętać o jego znaczącej obecności w mediach społecznościowych. Myślę, że nie tylko w swoim imieniu mogę wyrazić ogromną radość z tego, że papież Franciszek wskazał właśnie jego na naszego metropolitę łódzkiego – mówił bp Marczak. 

Bp Ryś ma 53 lata, pochodzi z Krakowa. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, między 2007 a 2011 rokiem był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Od 2011 roku, decyzją papieża Benedykta XVI, bp Ryś jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej oraz wikariuszem generalnym. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, jest również członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Biskup Ryś uznawany jest za przedstawiciela „kościoła otwartego”. W zeszłym roku, w jednej ze stacji telewizyjnych mówił, że kościół nie może być stroną sporu politycznego. Wyrażał też nadzieję, że hierarchowie kościoła zaapelują o narodowe pojednanie. Rok wcześniej, podczas spotkania na Przystanku Jezus, bp Ryś mówił, że w jego ocenie ta część katechezy, która przygotowuje człowieka do sakramentów – Eucharystii i bierzmowania – powinna być „wyrwana” ze szkoły i przeniesiona z powrotem do środowiska wiary, czyli parafii.