Jubileusz programu Zaprzyjaźnij się z przyrodą

Jubileusz to czas podsumowań, wspomnień, ale i doskonała okazja do tego, by spotkać się raz jeszcze z ludźmi o wielkich sercach. Właśnie takich miałam szczęście spotykać na swojej drodze w minionym roku. Spotykałam ich i krok po kroku, spotkanie po spotkaniu, udawało mi się sprawić, że program Zaprzyjaźnij się z przyrodą porywał i ich. Porywał chęcią edukowania kolejnych grup małych łodzian, które co i rusz, przez minione dwanaście miesięcy pojawiały się w różnych zakątkach województwa łódzkiego. Założenia programu są czytelne i wynikają z rosnącej potrzeby wspierania naszych małych pociech wiedzą oczywistą, prostą i dotyczącą naszego codziennego życia. Od poznania pracy rolnika (czy to biorąc udział w pracy w polu, czy w gospodarstwie rolnym), po warsztaty rękodzieła artystycznego, warsztaty tańca ludowego (znakomita integracja dzieci z miasta i wsi), warsztaty pieczenia chleba, lepienia garnków, spotkania z leśnikami, naukę ludowych przyśpiewek, słowem – poznawanie polskiej wsi od podszewki! Po co? Bo coraz mniej o życiu na wsi wiemy. Bo brakuje łącznika między miastem a wsią, takiego łącznika dla młodych ludzi, który budzić będzie wzajemny szacunek i sympatię. I przekonanie, że jednym bez drugich, trudno żyć.

Powróćmy jednak do pierwszych urodzin. Od razu podzielę się wrażeniem, że to wspaniałe uczucie po raz kolejny w życiu mieć pierwsze urodziny! Jubileusz zgromadził przyjaciół programu. Przyjaciół, bez których program byłby dużo trudniejszy bądź niemożliwy wcale. Rozpoczęliśmy znakomitym i wywołującym wiele wzruszeń oraz śmiechu przez łzy występu słodkich Bukowiaczków. Niech żałuje ten, kto nie oglądał trzylatków paradujących w strojach ludowych! W programie mieliśmy oczywiście sentymentalną podróż wspomnień, podczas której przypomnieliśmy ubiegłoroczne wydarzenia. A było co wspominać, bo podczas dwunastu miesięcy zorganizowaliśmy 17 wypraw! Tak, tak, działo się, oj działo 🙂 Następnie wysłuchaliśmy nastrojowego koncertu Orkiestry OSP ze Spycimierza (polecam, naprawdę warto), by dojść do kulminacyjnego punktu programu jubileuszu: wręczenia tytułów Zaprzyjaźniony z przyrodą. Tytułem tym uhonorowałam wszystkich tych, którzy gotowi byli nieść pomoc i którzy deklarują dalszą współpracę. Słowem, zaprzyjaźnionych z przyrodą 🙂

Zatem, tegoroczni utytułowani to:

Ks. Wiesław Kamiński – Proboszcz Parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi,  ks. Artur Kiliszek – Proboszcz Parafii p.w. M.B.  Bolesnej w Łodzi, Krzysztof Figat – Starosta powiatu łowickiego, Tadeusz Wojciechowski – Wójt gminy Sławno, Zenon Chojnacki – Wójt gminy Inowłódz, Leon Fortak – Wójt gminy Czarnocin, Danuta Majdańska – Prezes Stow.IRP, Iwona Baran, Ilona Helman – twórczyni ludowa, Bronisław Helman – Prezes LGD Dolina Pilicy, Elżbieta Popławska – Dyrektor Domu Kultury w Brójcach, Elżbieta Bajon – Instruktor Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Bukowiaczek, Grażyna Susik – Dyrektor Domu Kultury w Żelechlinku, twórczyni ludowa, Bernadetta Banaszczyk – przewodnicząca KGW w Białej, Małgorzata Gabryelczak – Wicedyrektor WODR w Bratoszewicach, Jolanta Sławińska – Teatr Muzyczny w Łodzi, Elżbieta Olszyńska – piekarnia w Koluszkach, Andrzej Sontag – Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej, Włodzimierz i Jerzy Miś – Cukiernia Braci Miś, Andrzej Zasada, Eugeniusz Mirosław – Emir Fashion, w imieniu Pawła Maksyma – Katarzyna Maksym. Uroczystość pierwszych urodzin zgromadziła blisko sto osób. Również gości z województwa świętokrzyskiego (m.in. Adama Jarubasa  – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, który planuje uruchomienie programu na terenie kielecczyzny!). Były chwile wzruszeń, uśmiechu, okazja do wspomnień ale i do kolejnych, wspólnych planów. Dziękuję raz jeszcze, że mogłam z tak wielkim sukcesem realizować program. Dziękuję, że jesteście ze mną i snujecie plany na kolejne wyjazdy łódzkich dzieci. Wspólnie, dzień po dniu pokazujmy kolejnym  grupom dzieci, jak ważne jest to, by szanować pracę drugiego człowieka, jak ważna jest świadomość o tym, skąd na naszym stole znajduje się chleb, masło czy mleko. Wspólnie sprawiajmy, by kolejne pokolenia młodych były wrażliwe na kulturę polską, na wszystkie jej przejawy, z folklorem na czele. Niech mają taką samą pewność jak my, że bez tradycji, bez naszych korzeni, niemożliwa jest dobra przyszłość.

Tekst: za: www.mariakaczorowska.pl Foto: MARKADA