Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat:Komunia Święta na stojąco - czy to prawidłowo?
Hieronim-
Kubiak
Nowy
Posty: 10
Post Komunia Święta na stojąco - czy to prawidłowo?
w: February 25, 2016, 14:51

Gdy żył Kardynał Stefan Wyszyński (Prymas Polski), wszystkie zmiany i nadużycia w Kościele Katolickim tak mocno nie galopowały. Śp. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie przestrzegał - zwracając się do duchowieństwa - aby nie odważyli się podawać Komunii Św. na stojąco czy do ręki. Szczególnie często wpajał to nowo wyświęconym kapłanom.

Sam twierdził, że nigdy nie dopuści, aby Komunia Św. była podawana na stojąco i do ręki, a tym bardziej przez „szafarzy” świeckich (czy np. diakonów stałych), gdyż doskonale już wiedział, jakie potworne owoce przyniosło to na Zachodzie. Dlatego przed śmiercią zwrócił się do biskupów, aby nie wzorowali się na Zachodzie i nie wprowadzali tych gorszących praktyk w Polsce.
Cytat z dokumentów Kościoła Katolickiego:

"177 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski, obradująca w Warszawie, 10 i 11 grudnia 1980 r., mając na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej oraz stan odnowy liturgii w naszym kraju, wydaje niniejsze przepisy wykonawcze, które obowiązują duchowieństwo diecezjalne i zakonne:

PRZEPISY OGÓLNE

1. Wszyscy kapłani powinni zapoznać się z Listem Ojca św. Jana Pawła II o Tajemnicy i kulcie Eucharystii oraz z Instrukcją Kongregacji ds. Sakramentów i Kultu Bożego z 3 kwietnia 1980 r. Dokumenty te należy ogłosić w organach diecezjalnych. Powinny one stać się przedmiotem refleksji na kongregacjach duchowieństwa.Zgodnie z uchwałą Konferencji Plenarnej Episkopatu, w diecezjach Polski przyjmuje się Komunię Św. z rąk celebransa do ust w postawie klęczącej. Przepisy te należy zachować także w Mszach dla grup specjalnych. W szczególnych okolicznościach, w których uklęknięcie jest bardzo utrudnione, np. przy tłumnym udziale wiernych i ścisku, albo gdy wierni uczestniczą we Mszy Św. poza kościołem po deszczu, można przyjąć Komunię św. stojąco. Nie można wymagać klękania od ludzi obciążonych kalectwem lub chorobą.

177 Konferencja Plenarna Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 11 grudnia 1980 r.
+ Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski"

To tyle cytatów, pozwolę sobie w tym miejscu na pewną dygresję. Jeszcze całkiem niedawno, w naszej świątyni, komunię podawano jedynie w pozycji klęczącej wzdłuż stopnia ołtarza, na którym był czerwony (no może wiśniowy) dywan. Wszyscy parafianie, bez względu na wiek, klękali sami czy też przy pomocy osób trzecich. Żaden twór typu szafarz nie udzielał komunii. Msza ni była dłuższa a przez szacunek jaki wierni oddawali Ciału Chrystusa, była bardziej doniosła. Ks. Wieczorek wprowadził zmiany, które trwają do chwili obecnej.Ale zmiany na gorsze. Zniknął dywan a do komunii ustawiają się kolejki jak w czasach kryzysu za papierem toaletowym. Co gorsza, wierni ustawieni w tych kolejkach, gdy przychodzi ich kolej, oddają pokłon (jeśli oddają) plecom osoby stojącej przed nimi.Czy tak być powinno? Byłem świadkiem jak na jednej eucharystii Ks. Łukasz udzielał komunii "na rękę", gdy w tym samym czasie migawki z Watykanu pokazywały jak księża tam udzielający komunii odmawiali udzielania Jej na rękę. Co za reforma wdarła się do naszej świątyni. Czym jest ona inspirowana? Czemu ma to służyć? Podczas ostatniej wizyty JE Arcybiskupa, część parafian uklęknęła na stopniach ołtarza. Jeden z księży udzielał jej, tak jak kiedyś bywało. Łza zakręciła mi się w oku. Ale ta chwila trwała krótko. Lepiej wiedzący i znający się na rzeczy parafianie, ustawili się w rządku, zmuszając tegoż kapłana do udzielania komunii " w kolejce" Rodzi sie pytanie: czy aby nie zagalopowaliśmy się w tych reformach kościoła, które siłą chce nam narzucić Papież? I czy tak naprawdę podczas eucharystii wiemy po co przyszliśmy do świątyni i kto jet najważniejszy? A może powinniśmy wrócić do lat, kiedy uczęszczaliśmy na lekcje religii i przerobić powinniśmy powtórkę materiału dotyczącą Eucharystii. Dlaczego Wy księża tak łatwo ulegacie zmianom nie analizując ich tak jak Wam Jezus nakazał? Będziecie z tego rozliczeni przez Stwórcę. Pro memoria!

Wojciech
Nowy
Posty: 1
Post Odp: Komunia Święta na stojąco - czy to prawidłowo?
w: December 5, 2016, 23:44

@Hieronim Kubiak - przedziwne są Pana tezy i święte oburzenie na sposób udzielania Komunii. Obawiam się jednak, że wynikają one przede wszystkim z niezrozumienia czym tak naprawdę jest ten akt. Eucharystia jest dziękczynieniem i ucztą, wspólnym celebrowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy. Dlatego należy też zwrócić uwagę na jej składowe - pierwszą częścią jest Liturgia Słowa, gdzie pokarmem jest Słowo Boże - Lekcje, odczytanie ewangelii, homilia, modlitwa wiernych, oraz Liturgia Eucharystyczna - Przygotowanie darów, Modlitwa eucharystyczna z Epiklezą i Konsekracją, Komunia Święta i Obrzędy zakończenia. Innymi słowy - jesteśmy na uczcie, karmimy się Słowem Bożym, spożywamy Ciało Chrystusa pod postacią chleba i wina. Przyjmowanie ich w postawie stojącej w najmniejszym stopniu nie umniejsza znaczenia tego faktu.
Absolutnie nie stoi to w sprzeczności z największym szacunkiem, jaki okazywany jest Najświętszemu Skaramentowi, dlatego też kapłan bądź szafarz nadzwyczajny Komunii św. klęka przed tabernakulum nim je otworzy i weźmie z niego puszkę, podobnie jest przy odkładaniu jej z powrotem do tabernakulum. Podobnie osoby przystępujące do tegoż sakramentu (communicantes) - przyjmując go są w stanie łaski uświęcającej.
Z drugiej strony mamy postawę klęczącą - jest ona znakiem naszej słabości i skłonnej do grzechu natury oraz wyraża adorację i hołd dla wielkości Boga. Naturalna jest gdy przystępujemy z pokorą do Sakramentu Pokuty.
W związku z tym należy rozróżnić te sakramenty, ich znaczenie i naszą postawę przy każdym z nich. Uznanie, że ks. Łukasz czy ktokolwiek inny umniejsza znaczenie Komunii udzielając jej w postawie stojącej jest błędem. W nawiązaniu do słów przedmówcy dodam, że communicantes stoją w procesji do Komunii a nie w kolejce - to fundamentalna różnica.
Dobry tekst na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/47/n/2981

Hieronim-
Kubiak
Nowy
Posty: 10
Post Odp: Komunia Święta na stojąco - czy to prawidłowo?
w: December 20, 2016, 10:27

Prawie rok czasu leżał wpis dotyczący tak ważnej kwestii jaką jest Eucharystia i Komunia Święta. Nikt nie był zainteresowany, być może wszyscy wiedzą doskonale (czego nie widać w świątyniach) jak należy przyjmować Ciało Jezusa podczas Eucharystii. Drogi Wojciechu, dziękuję Tobie za wpis, i tylko za to, bo to co piszesz to herezja. Tak nie boję sie użyć tego stwierdzenia, że jest to herezja. Oczywiście w świetle nauki magisterium Kościoła Katolickiego. To co piszesz o Eucharystii w świetle tez protestanckich jest credo. Ale to nie forum protestanckie. W kościele katolickim obowiązuje nas wszystkich przestrzeganie praw ustanowionych przez Jego założyciela, czyli przez Jezusa Chrystusa.Prawa, które są w zgodzie z nauką Jezusa jest Kodeks Prawa Kanonicznego, który w podstawowych założeniach i punktach, każdy wierzący kościoła katolickiego powinien znać i przestrzegać. To co mówi na temat Eucharystii KPK:
Kan. 897 - Najbardziej czcigodnym sakramentem jest Najświętsza Eucharystia, w której sam Chrystus Pan jest obecny, ofiaruje się oraz jest spożywany i dzięki której Kościół ustawicznie żyje i wzrasta. Ofiara eucharystyczna, pamiątka śmierci i zmartwychwstania Pana, w której uwiecznia się Ofiara Krzyża, jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego; oznacza ona i sprawia jedność Ludu Bożego, przez nią buduje się Ciało Chrystusa. Pozostałe bowiem sakramenty i wszystkie kościelne dzieła apostolatu mają związek z Najświętszą Eucharystią i ku niej są ukierunkowane.
Tak więc w świetle obowiązującego Prawa Kanonicznego to co Piszesz Wojciechu jest czystą herezją. Przeanalizuj swoje poglądy w tej kwestii, być może je skoryguj a na pewno nie pisz takich bzdur na forum. Pozdrawiam H.K

Strony: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Wesrja: 1.0.31; Strona wczytana w 0.074 sekund
 

Komentowanie zamknięte.