U progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 13 lutego 2012 roku, Caritas w Polsce rozpoczyna kampanię Jałmużna Wielkopostna 2013. Hasło tegorocznej kampanii – „Wiara działająca w miłości” – zachęca do świadectwa wiary w konkretnych czynach, w okazywaniu miłosierdzia bliźnim. Celem tegorocznej jałmużny wielkopostnej jest wsparcie leczenia dzieci i dorosłych. Łódzka Caritas przygotowała 30 tysięcy tekturowych skarbonek, które trafiły do parafii archidiecezji łódzkiej i Szkolnych Kół Caritas. Do skarbonek trafią pieniądze, które zaoszczędzimy rezygnując w Wielkim Poście z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, papierosy, alkohol, różne formy rozrywki).

Akcja trwa przez cały Wielki Post i ma charakter wychowawczy – uczy miłości bliźniego, która kosztuje. W niektórych parafiach jej finał ma bardzo uroczysty charakter. Dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych. W jeszcze innych, skarbonki są przekazywane podczas uroczystej liturgii mszy świętej w Święto Miłosierdzia Bożego.

Podobnie, jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna jest dziełem ekumenicznym Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Kościoła Prawosławnego.


MARKADA: publikacja artykułu za zgodą portalu www.caritas.lodz.pl

 

 

Komentowanie zamknięte.

Rycerze Kolumba

Error: Feed has a error or is not valid